Приятель Штепи сказав у суді, що під час захоплення Слов’янську вона нібито вмовляла молодиків-сепаратистів розійтись

Суд допитав свідка захисту ексмерки Слов’янська Олега Логінова 

Фото: nrcu.gov.ua

Свідок захисту Олег Логінов заявив на засіданні Орджонікідзевського райсуду Харкова у четвер, 11 листопада, що ексмерка Слов'янська Неля Штепа просила у 2014 році молодиків-сепаратистів розійтись. 

Про це інформує Watchers з посиланням на трансляцію засідання суду. 

Нелю Штепу звинувачують у пособництві проведенню незаконного референдуму на Донбасі, а також у підтримці бойовиків навесні 2014 року. За версією звинувачення, дії Штепи призвели до загибелі людей. Спочатку вона знаходилась під вартою. Проте 20 вересня 2017 року суд відпустив її під домашній арешт. Втім, термін домашнього арешту Штепи сплив ще в січні 2018 року. 

У обвинувальному акті вказано десятки потерпілих, які отримали поранення на війні на сході України.

Свідок Штепи

В суді 11 листопада допитали під присягою мешканця міста Бахмута - Олега Логінова. Він повідомив, що познайомився зі Штепою у 1998 році. З того часу вони підтримували приятельські стосунки. 

Логінов розповів, як Штепа дзвонила йому аби просити допомоги у квітні 2014-го.

13 квітня 2014 року біля Слов'янська Донецької області стався перший відкритий бій між найманцями російських спецслужб і співробітниками спецпідрозділу СБУ «Альфа». В той же день в Україні було оголошено про початок проведення Антитерористичної операції (АТО) проти збройних російських окупантів на сході. Кількома днями раніше проросійські молодики захопили практично без опору міський відділ міліції. Нападники закидали будівлю вибуховими пакетами, потім за допомогою автомобіля зірвали решітки з вікон і увійшли всередину.

«Зі ЗМІ тоді я дізнався про події у Слов'янську. Мені подзвонила Неля Ігорівна, щоб я приїхав. Мене зустріла Штепа, коли я приїхав до під’їзду. Вона повідомила, що відбулося захоплення заручників. Переказала обставини подій. Я був з нею у Слов'янську три дні. Вона постійно говорила телефоном. Цими днями ми їздили по місту і вона намагалась керувати. Ми їздили по блокпостах і вона просила молодиків розійтись», -  сказав свідок. 

За його словами, Штепа, вдягнута у темні окуляри та перуку, пересувалась містом на задньому сидінні його авта. 

«Штепа казала молодикам: «не треба цього робити, розходьтеся». Їхати їй на свою квартиру було небезпечно», - додав свідок. 

Олег, як він стверджував в суді, довіз Штепу в Донецьк, і вона залишилась там ночувати. «З 17-го числа (2014 року) я вже не мав з нею телефонного зв'язку»,- додав він. 

Адвокат Штепи насамкінець просив відкласти слухання у справі щонайменше до 15 січня 2022 року у зв'язку з епідеміологічною ситуацією. За його словами, свідки захисту бояться їхати до суду через пандемію коронавірусу. Головуюча суддя запропонувала проводити допити по відеоконференцзв'язку. Штепа виступила проти. Прокурор натомість підтримав пропозицію судді.

Нагадаємо, Штепа за рішенням ЄСПЛ отримала 3600 євро компенсації за порушення права на свободу. Хоча Штепа вимагала 21 тисячу 450 євро за судові витрати, 8500 євро - за компенсацію втраченої зарплати та 30 тисяч євро за моральну шкоду. Європейський суд визнав, що Україна порушила право Штепи на судовий розгляд «протягом розумного терміну» чи звільнення до судового розгляду. Суд вважав, що кримінальне провадження було занадто довгим. Також ЄСПЛ визнав порушення права Штепи на справедливий суд. 

Хід розгляду справи 

31 жовтня 2014 року обвинувальний акт у справі вперше надійшов до Червонозаводського районного суду Харкова. Інкримінований Штепі злочин територіально відносився до іншого суду, саме  тому глава установи скерував подання до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ. Втім, справу лишили за судом Харкова. 

31 січня 2017 року глава Червонозаводського суду звернувся до апеляційної інстанції щодо зміни підсудності. Адже після задоволення заяв про відвід і самовідвід судді Віктора Єжова, який входив до складу колегії, у Червонозаводському районному суді не змогли утворити новий склад суду через брак суддів. 

Таким чином, справу скерували до Комінтернівського районного суду Харкова, де розгляд почався із самого початку. Втім, за зверненням захисників Штепи, 25 травня 2017 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ апеляційного суду Харківської області вирішила направити справу для розгляду до Ленінського суду Харкова. 

Впродовж цього часу обвинувачена ексочільниця Слов'янська ще перебувала під вартою. Її адвокати намагалися відвести колегію суддів та прокурорів у справі. У січні 2018 року судді Євген Ольховський, Анжеліка Гримайло та В’ячеслав Євтіфієв взяли самовідвід, посилаючись на обставини, які можуть вказувати на їх упередженість. Адже прокуратура Харківської області тоді розслідувала ймовірне отримання суддями Ленінського райсуду хабаря. 

В подальшому за справу взявся Жовтневий суд Харкова. Але вже у лютому 2018 року адвокати Штепи відвели суддю Наталю Васильєву від розгляду. 

У 2018 році обвинувальний акт надійшов до Орджонікідзевського  районного  суду Харкова, де відповідно розгляд знову почали спочатку.

 Текст: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Суддю Майдану Колегаєву визнали винною у п’яному водінні

Свідок у справі штурму Будинку Профспілок: невідомі жбурляли займисті речовини до будівлі, а охорона затримала працівника СБУ

У справі бунту “торнадівців” у СІЗО одна з присяжних взяла самовідвід